Oszczędna budowa domu

Posted on 12th Maj 2011 in komputery

Jak wiemy w dzisiejszych czasach trzeba oszczędzać. Oszczędzać na wszystkim. Niestety są pewne dziedziny, w których oszczędzanie może stać się naszą zgubą. Jedną z takich dziedzin jest budowa domu. Jeśli będziemy oszczędzać na wszystkim w trakcie tej, kluczowej przecież inwestycji naszego życia, to w konsekwencji stracimy kilkakrotnie więcej na przyszłych poprawkach niedociągnięć budowlanych.

Zacznijmy jednak po kolei. Aby rozpocząć budowę domu jednorodzinnego niezbędny będzie nam najpierw projekt domu. I tu pojawia się pierwsza pokusa oszczędności, gdyż możemy skorzystać z projektów, już gotowych, które jednak nie są dostosowane do naszych potrzeb. Są to projekty domów uwzględniające potrzeby przeciętnej rodziny. Takiej typowej, polskiej rodziny. Jednak jeśli nasza rodzina nie pasuje choć trochę do tej typowej to kupując taki projekt należy liczyć się z kosztami przeróbki projektu, co ostatecznie może się okazać kosztowniejsze niż kupno projektu na zmówienie.

Pamiętajmy, że w większości przypadków, projekty domów jednorodzinnych, tworzone na zmówienie klienta, są już w fazie projektowania dostosowywane do indywidualnych wymogów przyszłego inwestora. Zamawiając taki projekt, może nieco droższy od typowego, gotowego projektu, zyskujemy pewność, że na każdym etapie projektowania uwzględnianie są nasze potrzeby. Mamy tez na bieżąco wgląd w przebieg projektowania i zawsze możemy zasugerować architektowi, drobne korekty w projekcie.

Wracając do oszczędzania. Osobiście nie radzę oszczędzać na projekcie domu, gdyż niestety w przyszłości może się okazać, iż musimy dokonać bardzo kosztownej modernizacji domu a można tego uniknąć wybierając projekt spełniający nasze potrzeby.

Comments are closed.